Kosmopolitania 35 to prezentacja przedstawicieli tureckiego undergroundu….plus goście polskiego pochodzenia z kosmopolitańskimi papierami. ZAPRASZAMY
BILETY 10 ZŁ
2/5 BZ (SERHAT KOKSAL)
Serhat Koksal to weteran tureckiego undergroundu, multimedialny i polityczny artysta, autor konceptualnych kolaży dźwięków i obrazów. Już od 1991 roku swój projekt nazwał 2/5 BZ. Zafascynowany korzeniami i kontekstami tureckiej kultury Koksal zaczynał od konceptualno-punkowej sztuki łączącej elektronikę z tureckim instrumentem strunowym, sazem. Nawiązywał do anatolijskich tradycji sztuki krytycznej wobec władzy, do sufizmu, derwiszów i wędrownych artystów, lewicowego rocka lat 60-tych (Selda Bagcan), anatolijskiego post rocka (Derdiyoklar) a także żywiołowej kurdyjskiej muzyki weselnej. Jego ideologicznym mentorem był Aziz Nesin, pisarz – satyryk, pedagog, działacz społeczny i alewita, turecki odpowiednik Janusza Korczaka – człowiek, który większość swojego życia spędził w więzieniach stojąc w opozycji do wojskowej junty i religijnych fundamentalistów.
Początek lat zerowych dla Serhata Koksala to pierwsze eksperymenty z samplerami i pierwsze wojaże zagraniczne. W 2001 i 2004 roku gościł w radiu BBC, gdzie nagrał dwa materiały z cyklu Peel Sessions, u samego Johna Peela. Grywał w Europie i USA, w galeriach sztuki, na squatach lecz także na dużych festiwalach (m.in. z Death Grips czy Omarem Souleymanem). Brał udział w awangardowym festiwalu SKIF w Petersburgu, uczestniczył w pierwszych multimedialnych ekspozycjach sztuki współczesnej w Teheranie.
W warstwie dźwiękowej można odnaleźć w twórczości Serhata break core’owo pocięte sample z tureckiej psychodelii lat 60-tych (głównie elektryczne sazy), bity oparte o tureckie i kurdyjskie perkusjonalia z dodatkiem ciężkiej industrialnej elektroniki, dubowe basy niczym we wczesnych produkcjach Fun Da Mental, fragmenty dialogów filmowych, telewizyjnych wiadomości czy wypowiedzi polityków.
Warstwa wizualna 2/5 BZ to surowy, bezkompromisowy kolaż kojarzący się ze stylistyką Negativland lub video artem amerykańskiej grupy Emergency Broadcast Network z początku lat 90-tych.Istotną rolę w odgrywają w niej fragmenty tureckich filmów traszowych, kina klasy B z lat 70-tych – postacie z tych filmów pojawiają się w nowych, politycznych kontekstach. Sztandarowym hasłem Serhata Koksala brzmi „No Turistik/No Egzotik” – artysta od lat przybliża zagranicznej publiczności meandry współczesnej bliskowschodniej geopolityki, grając turystycznymi stereotypami Turcji popularnymi na Zachodzie, uwielbia tworzyć kalambury takie jak „ISIStanbul”, „Gazionalism” czy „Ottomanski/Sobieskullah”. Skondensowany przekaz 2/5 BZ unaocznia europejskiemu odbiorcy, że „egzotyczne” postrzeganie krajów takich jak Turcja jest przejawem fundamentalnej ignorancji i mentalności post-kolonialnej.
Serhat Koksal od kilkunastu lat jest również twórcą konceptualnych audycji z cyklu Gozel Radio, gdzie w zaskakujących plejlistach spotykają się ze sobą tureckie, kurdyjskie, irańskie czy palestyńskie dźwięki z produkcjami polskimi czy rosyjskimi – źródłowy folk sąsiaduje tu z noisem i awangardą, a nowoczesny dubstep i grime z garażowymi archiwaliami z lat 70-tych i 80-tych.
W Polsce Serhat Koksal zaprezentuje swój aktualny performance, w którym zwróci uwagę na wspólne elementy wewnętrznej polityki Turcji i Polski, jako krajów, w których dokonuje się zwrot w stronę nacjonalizmu, militaryzmu i religijnego fundamentalizmu. Razem z 2/5 BZ na scenie pojawia się goście: Marcin Pryt (19 Wiosen, TRYP) – rap/spoken word i Konstanty Usenko (Super Girl Romantic Boys, Najakotiva) – wiolonczela.
RAPZAN BELAGAT
Rapzan Belagat to obecnie jeden z najostrzejszych raperów w Turcji, dotykający w tekstach spraw społeczno – politycznych. Pochodzi z kurdyjskiego okręgu Dersim, położonego w środkowo – wschodniej części kraju. Kawałki Rapzana mówią o przemocy policyjnej i wojskowej zwłaszcza wobec Kurdów i Alewitów, korupcji, autorytarnym systemie, społecznej dyskryminacji, nędzy warstw wykluczonych. Najgłośniejszy utwór rapera to „Serhildan”, dedykowany uczestnikom głośnych protestów w Istambule w 2014 roku, przeciw likwidacji Gezi Parku w centrum miasta – które przyczyniły się do narodzin nowej generacji ruchów protestu, lecz również dały początek masowym represjom i podpinaniu wszystkich opozycyjnych działań pod ustawy antyterrorystyczne. Rapzan Belagat nazywający siebie „antymilitarystycznym guerillą podziemnego rapu”, zaprezentuje miks swoich manifestów w finale performance’u 2/5 BZ.
DJ JUNKTION
DJ Junktion to rezydujący w Berlinie didżej, od dawna współpracujący z Serhatem Koksalem i 2/5 BZ. Aktywny od początku lat zerowych, brał udział w wielu przedsięwzięciach klubowych i galeryjnych, a także festiwalach muzyki elektronicznej. Spektrum jego zainteresowań muzycznych jest szerokie – od starego funku i afrobeatu, poprzez dubowe brzmienia, jungle i drum’n’bass aż po grime i breakcore. W Polsce zaprezentuje set zakotwiczony w szeroko pojmowanym grime.