Szybki Przelot: francuska nowa fala
2 stycznia 2020
Podczas trzeciej odsłony Szybkiego Przelotu zabierzemy Was do Francji lat 50 i jednego z najważniejszych nurtów europejskiej kinematografii – nouvelle vague.
Czym była francuska Nowa Fala?
Po drugiej wojnie światowej w całej Europie stopniowo zachodziły przemiany obyczajowe, które swoje odbicie miały również w kinematografii. Młodzi twórcy, odcinając się od dotychczasowych osiągnięć francuskiego kina, operowali lekkimi kamerami, uzyskując niedoskonały technicznie, ale lekki i bliski „prawdy życia” obraz o mocnym przekazie. Gdy po wyborach w 1958r. prezydentem został generał de Gaulle, nowe kino określane przez krytyków Nową Falą, zyskało wsparcie władz i możliwości kręcenia pełnometrażowych, swobodnych filmów, które w niebywały sposób wpłynęły na dalszą historię kinematografii.
Przykładem ikonicznym francuskiej Nowej Fali jest film reżyserii A. Resnais, „Hiroszima, moja miłość”. Film ten przeplata ze sobą dwa wątki – wybuch bomby atomowej w Hiroszimie i upokorzenia towarzyszącego kończącemu się uczuciu. Wplatając w sceny miłosne ujęcia ofiar zagłady atomowej, mistrzowsko prezentuje esencję nurtu, zacierając w obrazowaniu granice pomiędzy życiem zewnętrznym a wewnętrznym bohaterów.
To właśnie film „Hiroszima, moja miłość” wyświetlimy podczas trzeciego Szybkiego Przelotu w P29!
02.01.2020 (czwartek)
Start projekcji: 20:00
P29, Piotrkowska 29
(wejście od ul. Więckowskiego)
Wstęp: free