Tzn Xenna, Deuter, Do Góry Nogami / Kraków / 11.10 / Zaścianek
11 października 2019
TZN Xenna + Deuter + Do Góry Nogami
11.10.2019
Klub Zaścianek
Kraków, ul. Rostafińskiego 4
19:00 – thedoors
20:00 – start
Bilety:
30 zł – przedsprzedaż;
40 zł – w dniu koncertu.
Wkrótce dostępne online na:
https://ticketclub.pl/miejsca/klub-zascianek-krakow-40/
https://www.ebilet.pl/miejsce/klub-zascianek/
https://goingapp.pl/place/1782/1/klub-zascianek
Zapraszamy na Punkowe Święto wraz z TZN XENNA, legendarną formacją Deuter oraz Do Góry Nogami z Olkusza!
Tzn Xenna to legenda punk-rocka, zespół którego kariera (z przerwami) trwa już ponad 30 lat!
Zespół TZN Xenna powstał w sierpniu 1981 roku w Warszawie z inicjatywy wokalisty Krzysztofa „Zygzaka” Chojnackiego, gitarzysty Marka „Markusa” Kucharskiego, perkusisty Tomasza „Gogo Szulca” Kożuchowskiego i basisty Piotra „Czombego” Dubiela, którego wkrótce zastąpił Jacek „Sydney” Ziętała (Dubiel został gitarzystą Deutera). Wiosną 1982 zespół zagrał trasę „Rock Galicja” wraz z Dezerterem i Deuterem w południowej części Polski występując m.in. w Rzeszowie i Krośnie…….. Latem 2013 roku, w Mamoot Studio zespół nagrał swoją drugą studyjna płytę. Na płycie znalazło sie 7 premierowych utworów i sześć z historii zespołu. Materiał został zmiksowany w studio As One przez Smoka i Activatora. Płyta CZART PRLU ukazała sie w dniu 9 listopada 2013 roku razem z dodatkiem w postaci dvd z koncertu w Jarocinie 2012. Jarociński koncert był pierwszym w historii zespołu występem na tym festiwalu.
Deuter
Deuter powstał w Warszawie w 1980 roku z inicjatywy wokalisty Pawła „Kelnera” Rozwadowskiego (ex-Fornit). W pierwszym składzie znaleźli się także basista Dariusz Katuszewski (ex-Atak), perkusista Kamil Stoor (ex-Kryzys) i gitarzysta Piotr Dubiel (ex-TZN Xenna). Po pierwszych koncertach w warszawskim klubie Hybrydy Deuter wziął udział w słynnej trasie „Rock Galicja” wiosną 1982. Po serii koncertów u boku innych gwiazd polskiej muzyki alternatywnej grupa zawiesiła działalność, zaś Rozwadowski wspólnie z Robertem Brylewskim założyli grający reggae Izrael.
Deuter powrócił w nieco zmienionym składzie już w 1984 roku, wzbogacając brzmienie o elementy muzyki funk. W nagraniu wydanego w 1985 singla „Średniowiecze” wzięli udział Piotr „Fala” Falkowski (perkusja), Tomasz „Kciuk” Jaworski (bas), gitarzysta Piotr Nalepa i wokalistka Beata Pater.
W 1987 w rzeszowskim RSC Studio Deuter nagrał materiał wydany rok później jako album „1987”. W nagraniach wzięli udział grający na instrumentach klawiszowych Piotr Subotkiewicz i gościnnie Robert Brylewski, zaś muzyka zawierała wyraźne nawiązania do rapu i muzyki funkowej. Po koncercie na festiwalu w Jarocinie w 1989 grupa rozwiązała się.
Deuter wznowił działalność koncertową w latach 2000-2003. W składzie znów zaszły zmiany: nowym basistą został Sławomir Wróblewski (ex-Izrael), perkusistą Marek Dynowski (ex-TZN Xenna), zaś klawiszowcem Konstanty Plewicki.
Kolejna reaktywacja nastąpiła wiosną 2010. Obecnie poza Rozwadowskim grupę tworzą Dario Litwinczuk (gitara), Piotr Susul (perkusja) oraz basista Franz Dreadhunter.
Autor: Maciej Sienkiewicz, listopad 2010.
Do Góry Nogami.
Zespół Do Góry Nogami powstał w Olkuszu na przełomie 2013 i 2014 roku, choć jego idea już kilka lat wcześniej zakiełkowała w głowie basisty i wokalisty Maćka Ferta. Konsekwentnie podążając drogą DIY, grupa zaczęła pracować na coraz większą rozpoznawalność. W równej mierze przyczyniły się do niej liczne koncerty, jak i sama muzyka. Dźwięki uprawiane przez DGN trudno bowiem jednoznacznie sklasyfikować. Olkuszanie pozostają wierni tradycji oldschoolowego polskiego punk rocka, ale z powodzeniem wzbogacają go o korzenne rytmy rock’n’rolla czy zgoła noise’owe bądź progresywne aranżacje. Punk w wykonaniu DGN to jednak w dalszym ciągu muzyka sprzeciwu. „Trudno mi się zgodzić ze współczesnym modelem życia czy akceptować pewne zachowania” – mówi odpowiedzialny za teksty Maciek – „Można chyba mówić o pewnym wyalenowaniu”.
Podsumowaniem pierwszego etapu działalności DGN okazał się album „Do Góry Nogami”, zrealizowany i wydany własnym sumptem w 2016 roku. Płyta została zauważona przez media, a zespół jeszcze intensywniej zaczął koncertować. Do dzisiaj ma na swoim koncie kilkadziesiąt występów, m.in. w towarzystwie takich nazw jak Inkwizycja, Kryzys, KSU, Kult czy Prawda. „Esencją grania rock’n’rolla są koncerty” – deklaruje Fert – „To na nich uwalnia się największa energia, która drzemie w zespole”.
Po tym jak w listopadzie 2017 roku skład DGN zasilił drugi gitarzysta, muzyka zyskała na ciężarze, a jednocześnie pojawiło się w niej więcej przestrzeni i miejsca na dalsze eksperymenty. Efekt do usłyszenia już wkrótce – na drugim albumie „Ultra”, który trafi do sprzedaży 13 września 2019 r. za sprawą wytwórni Lou & Rocked Boys.
„DGN zajmuje większą część mojego życia, moich myśl i mojego czasu” – przekonuje basista grupy – „Chyba nic mnie tak nie pociąga jak muzyka – tworzenie jej i granie. Nawet jeśli granie takiej muzyki to w tym kraju survival”.
Obecny skład:
Maciek Fert – wokal, bas
Jacek Graca – gitara, wokal
Jacek Kurzawa – perkusja
Maciej Patrzałek – gitara