Ikona witryny Night4U

Rafał Olbiński „Plakaty i malarstwo”

Rafał Olbiński urodził się i studiował w Polsce, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.
W latach 1983-1988 był wykładowcą na Uniwersytecie Temple w Filadelfii, a w latach 1987-2001 wykładał w prestiżowej School of Visual Arts w Nowym Jorku.
W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu. W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację.
W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie „Nowy Jork stolicą świata” wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta
Rudolfa Gulianiego. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku.
W 1996 roku Amerykańska Agencja Informacyjna zamówiła u Rafała Olbińskiego projekt plakatu upamiętniającego 25. rocznicę Dnia Ziemi, a w 2000 roku władze Nowego Jorku zwróciły się z propozycją stworzenia plakatu na trzydziestolecie Dnia Ziemi.
W latach 2002-2010 dzieła Olbińskiego prezentowano na pokazach w Grand Central Terminal w ramach obchodów Dnia Ziemi w Nowym Jorku. W programie znalazły się prace takich artystów jak: Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg czy Andy Warhol.
W 2001 roku dom Willy`ego Brandta w Berlinie zaprezentował dzieła Rafała Olbińskiego na indywidualnej wystawie retrospektywnej „Sztuka na przełomie wieku”.
W 2002 roku miasto Fondi we Włoszech przyznało Olbińskiemu nagrodę Divina Giulia za wybitny wkład w sztukę współczesną.
W 2002 roku jego debiutancka scenografia do Don Giovanniego Mozarta w Operze Filadelfijskiej została wysoko oceniona przez krytyków z „New York Times” oraz „Philadelphia Inquirer”. W tym samym roku Instytut Goethego w Hamburgu zorganizował wystawę obrazów i plakatów Olbińskiego zatytułowaną „Sztuka z przesłaniem moralnym”.
Artysta otrzymał także od niemieckiego tygodnika „Stern” zamówienie na obrazy ilustrujące artykuły i eseje do siedmiu kolejnych numerów magazynu. Prace te dały początek wędrującej wystawie, którą otworzyła małżonka prezydenta Niemiec – Eva Louise Köhler.
W 2008 roku firma Hewlett Packard zorganizowała w Kolonii indywidualną wystawę „Olbinski – Photokina Expo”.
W 2009 roku w Jule Collins Smith Museum w Auburn odbyła się wystawa prac Olbińskiego zatytułowana „Nowa tęsknota za starymi wartościami”.
W 2012 roku Olbiński wystąpił jako gość specjalny na Międzynarodowym Festiwalu Cervantino w Guanajuato w Meksyku. W 2014 roku jego prace prezentowane były na Art Expo China w Pekinie.
Rafał Olbiński zaprojektował wiele murali w przestrzeni publicznej w Europie oraz ponad 100 okładek do płyt CD z serii Opera D`Oro wydawanych przez Allegro-Music.
W 2012 roku Artysta został odznaczony prestiżowym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Olbińskiemu również najwyższą nagrodę w dziedzinie sztuki – złoty medal „Gloria Artis”.
W konkursie Teraz Polska w 2013 roku Rafał Olbiński otrzymał odznaczenie „Wybitny Polak”.
Ilustracje Rafała Olbińskiego pojawiły się na okładkach lub w artykułach takich czasopism jak: Newsweek, Time, Business Week, Atlantic Monthly, Playboy, Omni, The New York Times, New Yorker i Der Spiegel. Jego prace zostały wyróżnione przez wiele międzynarodowych magazynów m.in.: Print, Novum, Graphis, Communication World, Idea, Art Magazine in America, How, The World & I, High Quality i Universe des Artes.
Prace Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji jak m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.

Wyjdź z wersji mobilnej